top of page

"Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor" - Boğaziçi Gösteri Sanatları TopluluğuMüzik grubu - CerModern

2 Mayıs 2024 Perşembe akşamı Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu oyunu olan "Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor"u izlemek üzere CerModern sahnesindeydik. Sevdiğimiz bu değerli oyundan sonra da ekiple birlikte keyifli bir fuaye söyleşisi gerçekleştirdik.


"Kırkıncı yaşına ülkesinden uzakta, Londra’da giren bir kadın… İki göz odalı, geçici kiralanmış bir evde, o sabah da günün ilk ışıkları ile açıyor gözlerini. Kendi kadar inatçı kanseri onu rahat uyutmadığından mı? Ölüme inat içinde bir türlü gem vuramadığı o yaşam hızı onu ele geçirdiğinden mi? Yoksa yazdığı karakterler uyku ile uyanıklık arasında ona musallat olduğu için mi? Eğer bu kadın Sevgi Soysal ise bu soruların tek bir cevabı yoktur çünkü ihtimaller pek çoktur."


Sohbetimize başlar başlamaz topluluğu tanımak üzere sözü Nihal Albayrak'a bıraktık ve bize BGST hakkında bilgiler verdi. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun; konser, tiyatro oyunları ve dans gösterileri organizasyonları ile yayıncılık alanında faaliyet gösteren çok kapsamlı bir topluluk olduğunu öğrendik.


Sonraki sorumuz ise oyunun yazarı Duygu Dalyanoğlu'na yönelik oldu. Cumhuriyetin 25. ve 50. yıllarına ışık tutan bu oyunun metnini nasıl kaleme aldığını sorduk kendisine çünkü oldukça kapsamlı, ince ince işlenmiş bir metin vardı sahnede. Sevgi Soysal'ın "yaşamaktaki ısrarını" izlerken aslında darbelerden katliamlara, sürgünlerden işkencelere kadar birçok önemli olaya da tanıklık ettik. Aynı zamanda Behice Boran'dan Adalet Ağaoğlu'na kadar birçok önemli isim de sahnede Sevgi Soysal'a eşlik etti. Bu çok dilli, çok renkli, çok dertli metnin yazım süreci bizi oldukça meraklandırdı. Duygu Dalyanoğlu'a yöneltilen sorularla birlikte metnin inceliklerine daha fazla vasıl olduk diyebiliriz.


Metin kadar metnin seyirciye aktarılma şekli de bizler için oldukça etkileyiciydi. Dekor kullanımından sinevizyonlara, Banu Açıkdeniz'in hareket tasarımından Zeynep Okan'ın Sevgi Soysal'ı canlandırışına kadar bizde iz bırakan her noktaya değinmeye çalıştık bu kısa ama değerli söyleşimizde. Beden kullanımı, ukteler, karakter atamaları gibi birçok konu konuşsak da ekibi tekrar tekrar alkışlayarak İstanbul'a yolcu ettik gecenin sonunda.


Burcu İsra Kanbakoğlu, Duygu Dalyanoğlu, Banu Açıkdeniz, Nihal Albayrak, Zeynep Okan başta olmak üzere bu değerli oyunda emeği geçen tüm Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'na teşekkür ederiz. Umarız ekibi tekrar tekrar Ankara'da izleme şansı yakalarız.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page