top of page

"Sendrom" - Fact Tiyatro - Arcadium Sahne

29 Mayıs 2024 Çarşamba akşam Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak Arcadium Sahne'deydik. Fact Tiyatro'nun ikinci oyunu olan "Sendrom"u izledik ve sonrasında ekiple oyunları üzerine bir soru-cevap seansı gerçekleştirdik.


İki polis kapıyı -biri kadın biri erkek- kapıyı çaldığında ilk başta hiçbir şey anlamadım. Annem içerde her zamanki pırıltılı zekâsıyla çok düşünmekten yorgun düştüğü için uyuya kalmıştı ve kapıyı ben açmak zorunda kalmıştım! Annemi uyandırmaya gittim. Buz gibi suratıyla kapıya geldi! Polisler ismi söylediğinde babamın adını o an öğreniyormuşum gibi hissetmiştim. Böyle birinden bahsediyorlar, hiç duymadığım birinden… Çünkü benim için adı; ‘’Baba’ydı!’’


Sohbetimize, iki yıl önce bir araya gelen ekibi tanıyarak başladık. "Sipariş Listesi" adlı oyunlarından sonra aktif kalmak adına yeni bir projeye başlamışlar. Bir buçuk aylık yazım ve yine bir o kadarlık prova sürecinin ardından, izleyiciyle buluşmaya hazır bir oyun yani "Sendrom" ortaya çıkmış.


Oyunun yazarı ve yönetmeni Ali Haydar Çataltepe'nin çekmecesinde biriken karakterlerin birleşmesi ve Dilara Vural'ın topladığı hikayeler, oyunun hızla hayata geçmesini sağlamış. Yoğun gösterim süresince alınan eleştiriler ve ekibin kendi içindeki çalışmalarıyla birçok değişiklik yapılmış. Çataltepe, sohbetimizde gereksiz unsurları atmanın ve eseri hafifletmenin öneminden bahsetti.


Dekor ve ışık tasarımı üzerine de detaylı bir konuşma gerçekleştirdik. Led zemin kullanımıyla ilgili olarak, amaçlarının karakteri belirli bir alana sıkıştırmak ve seyircinin dikkatini tek bir noktada toplamak olduğunu belirttiler. Seyirciye yakın olmak ve sahicilik, oyunun temel hedefleri arasında yer alıyordu.


Afife adaylıkları, otosansür ve Ankara seyircisi gibi konuların da ele alındığı bu keyifli fuayemizi, Fact Tiyatro ekibini İstanbul'a uğurlayarak sonlandırdık. Dilara Vural, Ali Haydar Çataltepe, Eren Uğurhan, Uğur Yıldız, Dilek Sağır ve tüm Fact Tiyatro ekibine teşekkür ederiz. Ayrıca bu etkinliğin gerçekleşmesinde katkısı olan Turuncu Organizasyon'a da teşekkürlerimizi sunarız.

4 görüntüleme

Comentários


bottom of page