top of page

"Sabit Efendi Yahut Tuvalet Kâğıdının Bilinmeyen Tarihçesi" - Tiyatro Ciddibazlar - Tiyatro Tempo

30 Ekim 2023 akşamı Tiyatro Ciddibazlar'ın davetiyle "Sabit Efendi Yahut Tuvalet Kâğıdının Bilinmeyen Tarihçesi"ni izledik.


"Basit matbaa işleri yaparak geçinen Sabit Efendi, yeniden kitaplar basılabilecek aydınlık günlerin gelmesini beklemektedir. Yaz geldiğinde ülkedeki baskı ortamı artık patlama noktasına gelmiştir. Nihayet II. Meşrutiyet ilan edilir."


Geleneksel ortaoyunu özelliklerini çağdaş yaklaşımlarla harmanlayan oyunun yazım ve sahneleniş aşamalarını oyunun yazarı, yönetmeni ve oyuncusu Batuhan Yalçın'dan dinledik. Bu bölümde Ferhan Şensoy ustayı da bol bol andık. Ayrıca Tiyatro Ciddibazlar'ın kurtuluşunu ve üstlendikleri vizyonu da konuşmuş olduk.


Tiyatro öğrencisi ve öğrenci adayı arkadaşlara da "Ciddibazlar sizin ne ifade ediyor?" sorumuzu yönelttik. Birçok genç oyuncu Ciddibazlar'ın kendileri için asıl okul olduğunu söyledi.


Bu oyunun bir önemi de Tiyatro Tempo sahnesindeki son oyun olmasıydı. Hem Tiyatro Tempo hem Ciddibazlar çalışmalarına başka sahnelerde devam edecek fakat biz yine de Tiyatro Tempo sahnesinin ekip için ne ifade ettiğini merak ettik, bir sorumuz da bu konuya yönelikti.


Müziklerinden dekoruna, ışıklarından aksesuarlarına kadar birçok konunun konuşulduğu keyifli bir fuaye sohbetini de geride bırakmış olduk. Batuhan Yalçın, Burçin Yalçın, Erdem Ulusal, Sedef Meral özdemir, Elif Demir, Tutku Lâl Demirci ve Ciddibazlar'da tiyatro için emek harcayan herkese, sohbetimize katılan tüm seyircilere teşekkürler.

11 görüntüleme

Comments


bottom of page