top of page

"Monachopsis" - MAD Dance Theatre - Aralık Sahne

16 Şubat 2024 Cuma akşamı Ankara'daki önemli bir boşluğu dolduran MAD Dance Theatre ekibinin "Monachopsis" eserini izlemek için Aralık Sahne'ye gittik. Sonrasında da tüm ekip ve kalabalık bir seyirci katılımıyla fuaye söyleşisi gerçekleştirdik.


MONACHOPSIS”, insan olmanın aykırılığa bununla birlikte sevinçten kaosa olan yolculuğunu konu alıyor ve önlenemez bir çöküşün -belki de yükselişin- ortasında kalan hayatları performansa dönüştürüyor.


Sohbetimize MAD Dance Theatre'ı tanıyarak başladık. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans bölümü mezunları tarafından kurulmuş olan MAD Dance, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve bünyesine yeni dansçları kabul etmiş. Kısa zamanda da modern dans denilince Ankara’da akla gelen ilk yer olmayı başarmışlar bize kalırsa. Bu başarının arkasında da Mert Bozkurt ve Damla Şenses öncülüğünde çıkan eserlerin niteliği yatıyor.


Monachopsis'in aslında ikinci versiyonunu izledik diyebiliriz. Bir nevi ikinci prömiyerini yaptı ekip. (Ayrıca MAD Dance Theatre ekibi izlediğimiz gün yani 16 Şubat itibariyle 3. yılını kutladı.) İkinci prömiyer, ikinci versiyon diyoruz fakat Monachopsis zaman içerisinde çok fazla değişim geçirmiş. Zaten değişimi ele alan, "ait olamamanın" işlendiği bir eser Monachopsis. Sohbetimize hem Monachopsis'in anlamını hem de eserin zaman içerisindeki değişimini Mert Bozkurt ile konuşarak devam ettik.


Sanatın tüm disiplinleriyle ilişki kurmayı hedefleyen MAD ekibi çıkardıkları eserlerle, özellikle de Monachopsis ile seyirciye farklı bir deneyim yaşatmayı başarıyor. Çünkü eser izlediğimiz açıya göre anlam ve his değişikliği gösteriyor. Klasik giriş-gelişme-sonuç bölümlerinin olmaması ayrıca her açıdan farklı bir anlam sunan yapısı fuayemizde konuştuğumuz önemli konulardan oldu.


Söyleşimizin diğer önemli konusu da müzik oldu. Berkan Başaran ile konuştuğumuz ses ve müzik, eserin etkileyici yönüne biraz daha ışık tuttu. Mimikler, alternatif tasarımlar, ışıklar, sandalyeler gibi birçok yönünden bahsettiğimiz Monachopsis gördüğümüz kadarıyla seyirciler tarafından oldukça ilgi gördü. Ankara'daki modern dans ve dans tiyatrosu üzerine eğilmiş tek ekip olan MAD Dance Theatre'ın böylesine ilgi görmesi de Ankara seyircisi için umut verici. Umarız bu cesaretleri daim olur.


Başta Mert Bozkurt olmak üzere Damla Şenses, Berkan Başaran, Onur Gazdağ, Ömer Matei, Yasin Emre Kurtaran, Barış Ergüzel, Arda Baykal, Barış Sezen Sezgin, Enda Hayat Aydın, Efe Çolak, Gülce Güçer, Irmak Altınışık, Osman Tarkan Akan, Selin Doğan, Venüs Tepe ve geriye kalan tüm MAD Dance Theatre ekibine, Aralık Sahne ekibine ve tüm seyircilerimize teşekkür ederiz.

8 görüntüleme

Comments


bottom of page