top of page

"Martin Eden" - Ankara Yeni Sahne

24 Mayıs 2024 Cuma akşamı Ankara Yeni Sahne'nin yeni oyunu Martin Eden'i izlemek üzere Menekşe Sokak'taydık. Jack London’ın kült eserinden uyarlanan oyunu izleyip ekiple birlikte fuaye söyleşisi gerçekleştirdik.


"Jack London'ın kült eseri Martin Eden Türkiye'de ilk defa Ankara Yeni Sahne yapımıyla seyirci karşısına çıkıyor. Martin Eden sıradan bir denizciyken edebiyata ve aşka dair hayallerinin peşine düşerek yepyeni bir hayata yelken açan genç bir adamın hikâyesini anlatır."


Ankara Yeni Sahne'deki ilk fuayemiz olduğu için AYS'yi tanımak adına sorular yönelttik. 10 yıldır faaliyet gösteren sahne bu sezon en aktif sezonlarından birini yaşıyormuş. Yeraltından Notlar, İstibdat Kumpanyası gibi oyunlardan sonra repertuvarlarına bu sezon Martin Eden'i de eklemişler.


Eser seçimi konusuna geçtiğimizde ise Martin Eden'in ülkemizde ilk kez sahneye uyarlandığını öğrendik. Elif Tükenmez'in esere hayranlığıyla ortaya çıkan fikir daha sonra Cihan Uysal'a emanet edilmiş. Söyleşimizin önemli bir bölümünde konuştuğumuz konu böylesine büyük ve önemli bir eseri sahneye uyarlarken nasıl zorluklar çekildiğine yönelik oldu. Reji seçimleri uzunca düşünüldükten sonra incelikle yapılmış bu oyunda.


Damla Tombak ve Alpay Eglenen de dahil olmak üzere tüm ekiple, hatta tüm seyircilerle birlikte eserin kendimizdeki yerine dair bir sohbet yürüttük. Söyleşimizdeki herkeste bambaşka anlamlar taşıyan Martin Eden'in birçok kişiyi kucaklayabilecek bir çizgide sahneleştirildiğini söyleyebiliriz.


Oyunculuklar, etkileyici danslar, sinevizyon, müzikler gibi birçok konuyu uzun uzun konuşmak biz seyirciler için oldukça keyifliydi. Martin Eden yoluna daha da gelişerek devam edecek gibi duruyor. Elif Tükenmez, Cihan Uysal, Damla Tombak Alpay Eglenen ve tüm Ankara Yeni Sahne ekibine çok teşekkürler.

7 görüntüleme

Comments


bottom of page