top of page

"Mahallemiz Eşrafından" - Aralık Sahne

21 Mart 2024 Perşembe akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak "Mahallemiz Eşrafından" oyununu izlemek üzere Aralık Sahne'deydik. Berfin Ertan'ın yazıp yönetip ve oynadığı, aynı zamanda Hakan Emre Ünal'ın da yönetiminde olan oyundan sonra kendileriyle fuaye söyleşisi gerçekleştirdik.


"Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı bir ada; adanın en kötü özelliği yuvarlak olması. “Kalp mi var burada ne? Ay bir de harf var yanında, dur bakayım! ‘S’ var. Vallahi ‘S’ var!” 15 yaşındaydım; öyle bir çarptı ki o domates suratıma, sanki bir daha yüzümden o kırmızılık hiç gitmedi."


Berfin Ertan'ın üniversitedeki bitirme projesi olan oyun, hem kendi arzusu hem de danışman hocası Hakan Emre Ünal'ın desteğiyle üniversite sınırlarını aşmış, çeşitli sahnelerde gösterimlerine devam etmiş. Berfin Ertan metni yazarken kozmopolit bir yer hayal ettiğini söyledi bizlere. Kuir bir oyun olan Mahallemiz Eşrafından'ı cinsiyetsizliği gözeterek yarattığını da dinlemiş olduk kendisinden.


Hakan Emre Ünal ile çalışma şekillerini ve oyunun zaman içerisinde nasıl değiştiğini de sorduk. Danışman, öğrencisinin hem oyunculuğuna, hem kalemine, hem de reji tercihlerine güvendiği için bu yola çıkmak istemiş. Her ikisinin de yoğun oyun programlarına rağmen bazen birlikte bazen ayrı ayrı zamanlarda oyunu geliştirmeye ve dönüştürmeye devam etmişler. Hakan Emre'den de dinlediğimiz kadarıyla zaten oyun hala değişim aşamasında. Ekip olarak oyunun zaman içerisinde değişmesinden yanalar zaten.


Birden çok karakteri başarılı sesiyle, bedeniyle, kelimeleriyle seyirciye aktaran Berfin Ertan'ın performansından karakterlerin yoğunluğuna kadar birçok konu hakkında konuştuk kendileriyle. Umarız renkli bir adada geçen bu hikaye en kısa zamanda tekrar Ankara seyircisiyle buluşur. Berfin Ertan ve Hakan Emre Ünal başta olmak üzere oyunda emeği geçen herkese, Dario Fo ve Aralık Sahne ekibine çok teşekkürler.

4 görüntüleme

Comments


bottom of page