top of page

"Kutular" - Bu Yapım - Aralık Sahne

20 Aralık 2023 Çarşamba günü, Aralık Sahne’nin gerçekleştirdiği 3. Bi' Aralık Festival kapsamındaki "Kutular" oyununu izledik ve sonrasında fuaye alanında Bu Yapım ekibiyle birlikte soru-cevap gerçekleştirdik.


"İki yalnız ruh… İki kırgın kalp… Bir ev partisi akşamında tanışırlar. Etraf açılmamış onlarca kutu ile doludur. Her biri açmaya korktuğumuz sırlar gibidir. Odamızı, evimizi ve içimizi kaplayan kapalı kutular. Nereye gidersek gidelim yanımızda taşıdığımız, taşımak zorunda olduğumuz kutulardır bunlar. Bir insanı tanırken kutularını da açmaya cesaretimiz var mıdır peki?"


Konuşmamıza ilk olarak Bu Yapım’ı konuşarak başladık ve sözü Kutular’ın da oyuncularından olan Burcu Görek’e bıraktık. Bu Yapım’ın aslında ilk oyunları olan “Uyandığımda Sesim Yoktu” ile birlikte ortaya çıktığını anlattı bizlere.


“Bir ev partisi akşamında bir araya gelirler. Etraf açılmamış onlarca kutu ile doludur. Her biri açmaya korktuğumuz sırlar gibidir. Odamızı, evimizi ve içimizi kaplayan kapalı kutular. Nereye gidersek gidelim yanımızda taşıdığımız, taşımak zorunda olduğumuz kutulardır bunlar. Bir insanı tanırken kutularını da açmaya cesaretimiz var mıdır peki?”


Diğer sorumuz da Burcu Görek’e yönelikti çünkü oyunun metni kendisine ait. Seyircilerde sıcak duygular yaratan, çok yakın hissettiren bu metnin ortaya çıkış sürecini dinlemek oldukça keyifliydi. Başından sonuna kadar akıcılığını koruyan metnin sahnedeki halinde yönetmenlerin de etkisi büyükmüş çünkü en ufak hareket bile yönetmenler Balım Kar ve Semih Değirmenci’nin denetimindeymiş.


Oyuncu Dilara Gül oyunun prova süreçlerini anlatırken hangi noktalara dikkat ettiklerini de anlattı. Yargı dağıtmadan, seyircilere kendilerini iyi hissettiren Kutular’ın doğal kalmasında bazı hassasiyetlerin önemli olduğunu öğrenmiş olduk.


Ekrem Can Arslandağ ise fuayeye katılan seyircilerle birlikte karakterinin duygu ve davranışları hakkında soru-cevaplar gerçekleştirdi. Birçok seyirci tarafından çok sıcak karşılanan Ali karakteriyle hem sahnedeki hem sahne sonrasındaki uyumunu aktardı bizlere.


Burcu Görek, Dilara Gül, Ekrem Can Arslandağ ve tüm “Kutular” ekibine bu keyifli fuaye söyleşisi için çok teşekkür ediyoruz. Aralık Sahne’ye de bu sıcak oyunu bizlerle buluşturup fuaye sohbetine imkan sağladıkları için teşekkürler.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page