top of page

"Küfeci" - Trak Tiyatro - Farabi Sahnesi

26 Ocak 2023 Cuma akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak "Küfeci" oyununu izledik ve hemen sonrasında Trak Tiyatro ekibi ile oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


"Bir hamalın öyküsü bu. Gün geçtikçe taşıdıklarının altında ezilen, yok sayılan, görmezden gelinen bir hamalın öyküsü. Toplum tarafından yavaş yavaş değil de bir çırpıda hiçe sayılan, ötekileştirilen Küfeci Şahap’ın öyküsü… Gökyüzündeki milyarlarca yıldızdan birinin öyküsü bu; akıp giden bir yıldızın öyküsü…"


Söyleşilerimize genelde metni konuşarak başlıyoruz ve metin denilince de sözü hemen oyunun yazarı ve oyuncusu olan Hasan Özyürek'e bıraktık. Mezuniyet oyunu olan Roland Topor'un kara mizah örneği 'Joko'nun Doğumgünü'den oldukça etkilendiğini ve 'insan taşıma' metaforunu kendi metnine -gün geçtikçe taşıdıklarının altında ezilen, yok sayılan, görmezden gelinen Küfeci Şahap'ın hikayesine- aktardığını öğrendik.


Aramızda olan ekip üyelerinden yönetmen Fahrettin Esen'in, rejideki sadelikten yana seçimleriyle nasıl metni ve oyunculuğu parlattığını anlamış olduk. Yönetmen aynı zaman prova sürecinde oyuncuyla geliştirdikleri güzel birliktelik sayesinde nasıl bütünsel bir iş çıkarabildiklerini anlattı bize. Samimi ama aynı zamanda yeri geldiğinde sert geri bildirimlerin önemini de vurgulamış oldu.


Hayatları İzmir'den Ankara'ya evrilen bu güzel insanların anlattığı -akıp giden bi yıldız- Şahap'ın hikâyesinin pek çok şehirde pek çok seyirciye ulaşması dileğiyle tüm Tiyatro Trak ekibine teşekkür ediyoruz. Ayrıca ev sahipliği için Farabi Sahnesi'ne de teşekkürler.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page