top of page

"Istırap Korosu" - Bam İstanbul - AST Bilkent Sahne

Geçtiğimiz çarşamba akşamı Ankara'da ilk kez seyirci karşısına çıkan "Istırap Korosu" oyununu izlemek için AST Bilkent Sahne'deydik ve oyun sonrasında BAM İstanbul ekibiyle buluşup çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


"Kendi Halinde...''Sessiz'' ve ''Huzurlu'' bir apartman...

Ayak seslerinin, gıcırtıların, çığlıkların, kahkahaların birbirine

Karıştığı tuhaf bir gece..."


Her zamanki gibi ilk sorumuz metin üzerineydi ve sözü oyunun yazarı ve yönetmeni Murat Mahmutyazıcıoğlu'na bıraktık. Kendisi bize toplumumuzdaki empati eksikliğinden ve kopukluğundan yola çıkarak Istırap Korosu'nu kaleme aldığını söyledi. Böylelikle çok sesli bir apartmandaki insanların birbirlerini dinlemesi ama duymaması üzerine bir metin çıkmış ortaya. Aynı zamanda metnin oyuncular için zorlayıcı ama seyirciler için oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.


Murat Mahmutyazıcıoğlu metni oyuncuları düşünerek yazmış. Seda Türkmen ve Deniz Karaoğlu'nu yakından tanıdığı için yazım sürecinde daha rahat hareket edebilmiş. Zaten ilk metin okumasından prömiyer gününe kadar ekibin tüm üyeleri hem metne hem de sahnelemeye katkıda bulunmuşlar. Her yönüyle uyumu yakalamış, tüm çarkları birbirine oturmuş, tam bir ekip çalışması olarak karşımıza çıkmış Istırap Korosu.


Oyun, seyircileri en çok ritmiyle büyülüyor çünkü tıkır tıkır işleyen bir akış var. Ayrıca seyirciler, oyuncuların hızlı karakter geçişlerinden de çok etkilendiler ve fuaye sohbetimiz sırasınca bu hızlı ama belirgin geçişlere dair sorular yönelttiler. Oyuncu Seda Türkmen ve Deniz Karaoğlu bizlere ekibin birbirini iyi tanıyor oluşunun avantajlarını anlattı. Göz göze gelmeden sorunsuz zamanlamalarla sergiledikleri oyunculuklar bizleri oldukça tatmin etti diyebiliriz.


Dördüncü duvar, Ankara seyircisi, seyirci reaksiyonları gibi daha birçok konu konuştuk ve tadına doyamadığımız bir buluşma gerçekleştirmiş olduk "Istırap Korosu" ekibiyle. Murat Mahmutyazıcıoğlu, Seda Türkmen, Deniz Karaoğlu, Gizem Bilgen, Sevda Deniz Karali, Özden Selim Karadana ve tüm Istırap Korosu ekibine ilgi ve sohbetleri için çok teşekkür ederiz. Ayrıca bir kez daha fuaye etkinliğimize ev sahipliği yapan AST Bilkent Sahne ekibine de teşekkürler.

4 görüntüleme

Comentarios


bottom of page