top of page

"İstifa Fantezileri" - Heveskâr Tiyatro - Farabi Sahnesi

Geçtiğimiz cumartesi akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak Heveskâr Tiyatro'nun "İstifa Fantezileri" oyununu izlemek üzere Farabi Sahnesi'ndeydik. Oyun sonrasında da İlker Karabulut, Ufuk Yurtsever ve Ziya Can ile söyleşi yapmak üzere fuayede buluştuk.


"- Abi ya, bizim hayatımız böyle mi geçecek?

- Nasıl yani?

- Böyle işte… Sabah kalk, sonra işe gel, sonra eve dön, 2-3 saat takıl, sonra yat. Sonra sabah yine kalk… Hafta sonu gelsin diye bekle dur, sonra hafta sonu zart diye geçsin. Sonra yine pazartesi…"


Daha önce de "Tek Başına" oyunlarıyla fuaye sohbeti gerçekleştirdiğimiz Heveskâr Tiyatro'yu tanımak adına sorular yönelttik kendilerine. ODTÜ Oyuncuları temelli ekip tiyatroya dair heveslerini sürdürdükleri için bir araya gelip tiyatro yapmaya devam etmişler. Çıkardıkları "1 Delinin Hatıra Defteri", "Tek Başına" gibi oyunlardan sonra kendi metinlerini yazıp oynama ihtiyacı hissetmişler ve ortaya İlker Karabulut'un kaleminden "İstifa Fantezileri" çıkmış.


İki beyaz yakalının "istifa fantezileri"ni izlediğimiz oyun 60 dakikalık kara komedi türünde. Fakat içerisinde komedinin yanı sıra birçok unsuru barındırdığı, ayrıca bu unsurları sürükleyici bir yapıda seyirciye sunduğu için biz fuaye ekibi tarafından oldukça beğenildiğini belirtmeliyiz. Kendisi de bir beyaz yakalı olan yazar İlker Karabulut metni kaleme alırken elbette hem kendi yaşantısından hem de çevresindeki aynı şikayetlerden muzdarip arkadaşlarından bolca esinlenmiş.


Oyun süreç içerisinde de değişikliğe uğramış ve her seyircinin kendinden parçalar bulduğu bir oyun halini almış "İstifa Fantezileri". Sıklıkla travmaların işlendiği tek kişilik tiyatro dünyasında izleyenlere iyi hissettiren, ama bunu yaparken de pembe gözlükler dağıtmayan bir iş çıkmış ortaya. Hem bu keyifli oyun için hem de fuaye söyleşisi için İlker Karabulut, Ufuk Yurtsever, Ziya Can ve tüm Heveskâr Tiyatro ekibine teşekkürler. Ayrıca ev sahiplikleri için Farabi Sahneye de teşekkür ederiz.

11 görüntüleme

Comments


bottom of page