top of page

"Hardlove" - Artalan Kolektif - Aralık Sahne

Bi Aralık Festival’de 10. günün, 10 Aralık 2023 tarihinin konuk ekibi Artalan Kolektif’ti. “Hardlove” oyunları ile Aralık Sahne seyircisiyle buluştular ve oyundan sonra da fuaye sohbeti gerçekleştirdiler.


“Hayatlarından memnun olmayan iki kişi, barda tanışır ve sevişmek üzere eve gelir. Fakat teknik bir aksaklıktan dolayı sekste uzlaşamayınca konuşmak ve birbirlerini tanımak zorunda kalırlar.” İşte bu iki kişi üzerinden hissizlik ve hissetme çabasını izlediğimiz bir oyundu “Hardlove”. Günlük yaşamın sıradanlığından özdeşlikler barındırıp seyircilerde keyifli duygular uyandırdı diyebiliriz. Seyircilerin festival kapsamındaki bu oyunu izlemekten büyük keyif aldıklarını görmüş olduk. Güldürüyle oyuna bağlanırken bir yandan da karakterlerin iç dünyasına dalıp gitmek istedik.


Oyunun yazarı ve yönetmeni Anıl Can Beydilli’ye ilk soru yazım sürecinden oldu. Tek gecelik bir hikayedeki “hard” ve “soft” çatışmasıyla işe başladığını dinledik kendisinden. Ayrıca Artalan ekibinin bir araya gelişi ve metinle birlikte oyuna hazırlık süreçlerine dair ayrıntılar da fuaye esnasında bolca konuşuldu.


Oyunun dramaturgu ve ayın zamanda afiş tasarımına da imza atan Yaşam Özlem Gülseven de sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Oyunun akışındaki hassas dengelerin ve bu dengelere karşı verilen seyirci tepkisinin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Ayrıca gelen soru üzerine hareket tasarımına imza atan Gülnara Golovina'nın da ismini belirterek oyundaki dans ve hareketlerin estetik kaygıdan ziyade gerçeklik kaygısına dikkat edilerek tasarlandığından bahsetti.


Oyuncular Atakan Yılmaz ve Tuğba Sorgun ile birçok konuyu konuşsak da aslında sorularımız genelde oyundaki dönüm noktalarının kendileri için ne ifade ettiğine yönelik oldu. Günlük hayatın sıkışık yalnızlığına hapsolmuş, aynı zamanda kaybolmuş bu iki karakterin kendilerine ne kadar yakın veya ne kadar uzak hissettirdiklerini de satır aralarından yakalayabildik.


Anıl Can Beydilli, Yaşam Özlem Gülseven, Dicle Şengül, Atakan Yılmaz, Tuğba Sorgun ve tüm Artalan Kolektif ekibine çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Aralık Sahne ekibi ve seyircilerine de çok teşekkürler. Bir sonraki fuaye söyleşisinde görüşmek dileğiyle.

7 görüntüleme

Comments


bottom of page