top of page

"Hakikat, Elbet Bir Gün" - D22 Tiyatro - MEB Şura Salonu

29 Kasım 2023 akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak "Hakikat, Elbet Bir Gün" oyununu izledik ve hemen sonrasında teklifimizi nezaketle karşılayan D22 Tiyatro ekibi ile oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


“Deli dediğin gerçeği çalınandır” Bütün normallerin değiştiği, değerlerin alt üst olduğu ‘uzak’ bir ülkede, hepimizin cebinden çıkması muhtemel o son mektubun şarkılarla beraber anlatılan, etkileyici hikayesi. Uzak olmayan bir distopya.


Söyleşilerimize genelde metni konuşarak başlıyoruz ve metin denilince de sözü hemen oyunun yazarı olan Berkay Ateş'e bıraktık. Metnin kaleme alındığı süreçten başlayarak her zerresine işlenen doğa vurgusunu ve hemdert olan canlıların adeta dile geldiği bu şiirsel/masalsı oyunun yoğun emek vakfedilen masa başı çalışmasını dinledik.


Aramızda olan ekip üyeleri yönetmen Serkan Salihoğlu'nun rejideki seçimleriyle birlikte nasıl güzel bir bütünsel iş çıkardığından bahsetti. Sahnede izlediğimiz oyuncuların seyirciyi derinden etkileyen performanslarının arkasında uyum ve aynı hayallerde buluşmanın etkisi olduğunu anladık. Seda Türkmen sahnelenme sürecinde metne can verirken ekipteki herkesin provalar esnasında yaratıcılık vasfı üstlendiğini söyledi. Ayrıca oyunun dekor ve ışık tasarımına imza atan Cem Yılmazer'in bu oyunda 100'den fazla ışık yaptığını öğrendik kendisinden. Oyunun farklı dünyasına girmemizde bu ışıkların çok büyük önemi olduğu aşikar. Sahne üstünde bolca enerji sarf edilen bu hareketli oyunun koreografisi de pek çok kulvarda başarılı olan Gizem Erdem'e ait. "Turnelerde yaşanan fiziksel imkansızları nasıl değerlendirirsiniz," sorumuzu ise Emir Çubuk'çu yanıtladı. İmkansızlıkların ne yazık ki her yerde olduğunu ve ekip olarak bu imkansızlıkların üstesinden geldiklerini de aktardı. Son olarak da Can Kulan, metindeki parantez içlerinin prova sürecine etkisini ve bu oyunda beş yıldır yer almanın kendisi için önemini anlattı. Aslında söyleşi sırasında çok daha "derin" mevzulardan da bahsedildi: umut, kaybolmuşluk, cesaret gibi ortak dertler hem fuaye sohbetimize katılanlarla hem de "Hakikat, Elbet Bir Gün" ekibiyle birlikte konuşulmuş oldu.


"Hakikat, Elbet Bir Gün" oyununun Ankara'da olması bizim için mutluluk vericiydi. Ama ekiple sohbet etmekten de ayrıca büyük keyif aldık. Bu etkileyici oyununun metnini kaleme alan ve aynı zamanda sahnede de izlediğimiz Berkay Ateş'e, sorularımıza zaman ayırıp içtenlikle yanıtlayan oyuncular Gizem Erdem, Seda Türkmen, Emir Türkmen, Can Kulan'a ve tüm Tiyatro D22 ekibine teşekkür ederiz. Umarız tekrar tekrar Ankara’da görürüz kendilerini.


Ayrıca bu birlikteliğin mimarı Ataberk Öge özelinde Lemur Company'e, Poetika Organizasyon'a ve MEB Şura emekçilerine teşekkürler.


Elbet bir gün 'Hakikat'in duyulabilir olması umuduyla ve de cesaretiyle...

1 görüntüleme

コメント


bottom of page