top of page

"Gong" - Gong Sahne - Aralık Sahne

31 Mayıs 2024 Cuma akşam, Gong Sahne ekibinin fiziksel performansı olan "Gong"u izlemek üzere Aralık Sahne'deydik. Etkileyici performansın ardından Filiz Bozkuş Al ve Kerem Al ile birlikte bir fuaye söyleşisi gerçekleştirdik."Açıklıklar, bastırmalar, tıkanmalar, açılmalarla

Gölgemiz ve ışığımızla

Dışımız ve içimizle

Hazinemizle bir büyüme dansı

GONG’un varlığını hatırlama zamanı…"


Sohbete ekibi tanıyarak başladık ve Filiz Bozkuş Al'ın ODTÜ Oyuncuları kökenli olduğunu öğrenmek bizi sevindirdi. Sahnelere ve performanslarına çeşitli sebeplerden dolayı 9 yıl ara veren Filiz Hanım, 2022'de Kerem Al ile birlikte "Gong"u ortaya çıkarmış.


Filiz Bozkuş Al, fiziksel tiyatroya olan merakını ve kendisi için çok önemli olan "Üç Hazine" atölyesinin hayatında büyük değişimlere yol açtığını anlattı. "Beden-Ruh-Zihin" kavramlarına insanın sahip olduğu "3 Temel Hazine" olarak yaklaşan bu düstur, "Gong"un farklı ama bir o kadar da etkileyici performansını şekillendirmiş.


Filiz Hanım, performansını "Bedenin katılığını hayallerle akışkan hale getirmek ve tıpkı çocukların gerinip rahatlaması gibi bu katılığı bedenden çıkarıp atmak" olarak tanımlıyor. Tam anlamıyla doğaçlama olmasa da, bedenin neye ihtiyacı varsa imgeler yardımıyla ortaya çıkan doğal hareketlerin sahnelendiği bir eserdi "Gong".


Müzikler, ışıklar gibi teknik konuları ve sözsüzlüğü konuşsak da, Ankara'da sık rastlamadığımız ve bu yüzden çok memnun olduğumuz "Gong"un fuaye söyleşisini böylelikle tamamlamış olduk. Gong Sahne ekibi Filiz Bozkuş Al ve Kerem Al'a, ayrıca ev sahipliği için Aralık Sahne'ye çok teşekkür ederiz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page