top of page

"Gomidas" - Yolcu Tiyatro - Yılmaz Güney Sahnesi

27 Kasım 2023 akşamı Fuaye Ankara topluluğu olarak 26. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında "Gomidas"ı izledik. Yılmaz Güney Sahnesi'ndeki oyundan sonra da Yolcu Tiyatro ve Lusavoriç Korosu ile tanışıp sohbet etme imkanı yakaladık.


"Gomidas Vartabed, Osmanlı döneminde Kütahya’da dünyaya gelmiş, yolu Eçmiyadzin, İstanbul, Berlin ve Paris’e düşmüş; Ermeni, Anadolu ve dünya kültürüne derin izler bırakmış, müzikolog, besteci ve koro şefi bir rahip. Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan, “sesinin duyulduğu her yer deniz kıyısı olan” bu özel sesin, Gomidas’ın yolculuğu birçok trajik hikâyeyle şekilleniyor."


Oyunun yazarı ve yönetmeni Ahmet Sami Özbudak yoğunluğu sebebiyle aramızda olmamasına rağmen oyunun hem önemi hem de güzelliği vesileyle kulaklarını çınlatmış olduk.


90 dakika boyunca hiç düşmeden etkileyici performansıyla Gomidas Vartabed’e hayat veren Fehmi Karaarslan projeyle olan bağını anlattı. Hem oyunun öneminden hem de kendisi için değerinden bahsetti.


Sahnedeki bir diğer önemli karakter Lusavoriç Korosu'nun şefi Hagop Mamigonyan ile konuşmak da değerliydi bizim için. Korosuyla birlikte tiyatro projesinde yer almanın inceliklerini dinledik kendisinden.


Yapımcı Ersin Umut Güler ise Gomidas'ın Yolcu Tiyatro'daki yerini anlattı. Söyleşide öğrendiğimiz kadarıyla Yolcu Tiyatro'nun bu oyunu Gomidas Vartabed’in hayatına değinen ender projelerdenmiş.


Birçok insanın Osmanlı döneminde yaşamış, Ermeni, Osmanlı ve dünya kültüründe kuvvetli bir iz bırakmış büyük bir sanatçı; müzisyen ve müzik araştırmacısı Gomidas’la tanışmasına vesile olan bu oyunun Ankara'ya gelmesi biz seyirciler için de çok değerliydi.


İlk teklifimizden bu yana söyleşi isteğimizle ilgilenen Ahmet Sami Özbudak'a, yapımcı Ersin Umut Güler'e, Şef Hagop Mamigonyan ve Lusavoriç Korosu üyelerine ve oyunda emeği geçen tüm Yolcu Tiyatro ekibine teşekkür ederiz.


Ayrıca Gomidas'ın Ankara'ya gelmesine vesile olan TAKSAV'a, 26. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali emekçilerine, Yılmaz Güney Sahnesi çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederiz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page