top of page

"Film Anlatıcısı Kız" - Arkhe Tiyatro - Alt Sahne

9 Şubat 2024 akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak Bahçelievler'deki Alt Sahne'deydik. "Film Anlatıcısı Kız" oyununu izledik ve sonra da oyunu uyarlayan ve oynayan Öykü Dağdeviren ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.


"Film anlatıcısı bir kız! Kulağa tuhaf geliyor farkındayım ama benim için işler eskiden böyle yürüyordu. Artık terk edilmiş bir kasabada tek başına yaşayan bir kadınım. Film anlatıcısı bir kızın neler yaşamış olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Anlatılacak çok şey var..."


Her zamanki gibi sohbetimize ekibi, yani Arkhe Tiyatro'yu tanıyarak başladık. Aynı hayalleri paylaşan bir grup oyuncunun bir arada olduğu bir ekipmiş Arkhe Tiyatro. Aynı disiplinden gelen insanların güzel işler çıkarmaya devam ettiğini öğrenmek bizi sevindirdi.


Oyuncu Öykü Dağdeviren'e sonraki sorumuz ise metin seçimiyle ilgili oldu. Hernan Rivera Letelier'ın "Film Anlatıcısı Kız" romanından aynı isimle uyarlanan oyunun aslında bir tez çalışması olduğunu anlattı bizlere. Aceleyle seçilmiş bir eser olsa da oyuncunun metinle sıkı bağını seyredince bazen zor zamanlardan güzel işlerin çıktığını da anlamış olduk. Oyununa özgün bir isim düşünüp düşünmediğini sorduğumuzda ise düşündüğünü, "Sinema Perisi" olabileceğini fakat seyircilerin oyunu izledikten sonra kitaba daha kolay ulaşabilmesi için ismi değiştirmeme kararı aldığını anlattı bize.


Uzunca konuştuğumuz bir diğer konu da oyuncu ve seyirci arasındaki etkileşimdi. Alt Sahne'nin samimi ortamında dördüncü duvarın olmadığı bir oyunu izlemek seyircilerde daha derin duyguların uyanmasını sağladı diyebiliriz. Oyundaki karakterimiz, film anlatıcımız yani Maria Margarita'nın seyircileri sahnenin girişinde karşılaması bile oyunun sıcak etkisini hissetmemize ta en baştan sağladı diyebiliriz. Öykü Dağdeviren performansını sergilediği süre boyunca seyircilerle etkileşim içerisinde olmayı ne kadar sevdiğini de aktardı bizlere. Koltuklarında hikayesini dinleyenlerle göz göze gelmenin kendisini daha çok motive ettiğini söyledi. Aynı hislerin aynı anda seyirciler arasında dalgalanarak yaşanmasını büyülü bir etki olarak tanımladı.


Yoğun ve etkiletici beden kullanımı, konservatuar zamanları gibi birçok konunun konuşulduğu fuaye söyleşimizi hem oyuncu Öykü Dağdeviren'e hem de Bahçelievler'deki varlığıyla önemli bir boşluğu dolduran Alt Sahne ekibine teşekkürlerimizi ileterek tamamlamış olduk.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page