top of page

"Evaristo" - Baum Tiyatro - Fade Stage

27 Mart 2024 Çarşamba akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak Fade Stage sahnesinde, Baum Tiyatro yapımı olan "Evaristo"yu izledik. Sonrasında da Beyza Ergezer Şahin ve Adil Şahin ile fuaye söyleşisi gerçekleştirdik.


"Evaristo gidecek yeri olmayan bir kadının gözünden evine gitme umudu ve inadıyla yarattığı dünyasını, geçmişe, bugüne ve geleceğe dair tespitlerini ironik bir dille anlatıyor. Civan Canova’nın ustalıkla kaleme aldığı hikayenin oyun boyunca ne zaman başladığını ne zaman biteceğini kestiremiyoruz her şey çok önceden başlamış ve sonsuza dek sürecekmiş gibi. Hem çok tanıdık hem de çok yabancı. Evaristo dünya var olduğundan beri var olan bir unutulma ve eve gidememe hikayesi…"


Baum Tiyatro aslında Antalya'da Sanat yoluna başlayan bir oluşummuş. Aynı zamanda Antalya Şehir Tiyatroları'nda görev yapan oyuncular kurumlarından bağımsız olarak, daha özgür şekilde tiyatro yapmak istemişler ve Baum Tiyatro'yu kurmuşlar. İlk oyunları olarak da Evaristo'ya imza atmışlar.


Daha çok kalabalık prodüksiyonlu oyunlarda yer aldığını ve bunu da sevdiğini söyleyen oyuncu Beyza Ergezer Şahin'in aklında ilk olarak tek kişilik bir oyun yokmuş. Ama daha sonra Baum Tiyatro'nun artık yola koyulması için Evaristo'da karar kılmışlar ve Civan Canova'nın bu metniyle sahnelere adım atmışlar.


Evaristo birçok dönemi ve birçok insan hayatını kapsayan bir metin. Mültecileri, savaş mağdurlarını, dışlanmışları, sürgünleri anlatan Evaristo'yu işlerken orijinal metinde çok az değişikliğe gitmiş ekip. Ufak dokunuşlarla güncelliğini korusun istemişler.


Antalya'da üretim yapmanın dezavantajlarını da anlatan Baum ekibi, aynı oyunda hem oyuncu hem de yönetmen olmanın dinamiklerini de anlattılar bize. Oyunlardaki üçüncü gözlerin oyuna katkısına değinirken aynı zamanda Antalya ve Ankara tiyatrosu arasındaki farkları da konulmuş olduk.


Müzik kullanımı, dördüncü duvar gibi konular üzerine de konuşmalar yaptığımız Evaristo fuayemiz böylece tamamlanmış oldu. Baum Tiyatro ekibi Beyza Ergezer Şahin ve Adil Şahin'e teşekkür ederiz. Ayrıca bize ev sahipliği yapan Fade Stage'e de teşekkürler.

7 görüntüleme

Comments


bottom of page