top of page

"Eşeğin Gölgesi" - Ankara Sanat Tiyatrosu - AST Bilkent Sahne

17 KAsım 2023 akşamı Fuaye Ankara topluluğu olarak Ankara Sanat Tiyatrosu’nun davetiyle "Eşeğin Gölgesi" oyununu izledik ve sonrasında ekiple samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.


"Bu ne maval ne martaval. İşitilmedik bir masal!" Haldun Taner'in kurduğu daha önce duyulmayan bu masalsı evren aslında dünya üzerindeki yozlaşan birçok olguya atıfta bulunmaktadır. Bunların en başında ise bozulan adalet çarkı bulunmaktadır. Taner; bu bozuk çarkın bir suretini başka bir evrende yaratarak bizlere günümüz dünyasının yaşadığı anlam kaybını göstermektedir."


Yılların tiyatro ruhunu içinde barındırdığı için seyircilerde yeri ayrı olan Kızılay'daki sahnesinden taşınmak zorunda kalmıştı AST. Son 4 sezondur ise seyircilerini Bilkent Center’daki yeni sahnesinde ağırlıyor. Sohbetimize de değişen bu fiziksel koşulların getirdiklerini ve götürdüklerini konuşarak başladık.


Yönetmen yardımcısı Melikcan Sapan'dan öğrendiğimize göre AST'ın tarihindeki ilk Haldun Taner oyununu sahnelemiş ekip. Her daim güncelliğini koruyan metindeki adalet mekanizmasının işleyiş sorunlarını -çok da manidar bi zamanlamayla- biz seyircilere aktarmış oldular.


Hepsi birbirinden farklı ekollerde eğitim almış 5 dinamik oyuncunun AST bünyesinde nasıl buluştuklarını dinledik. Masa başı çalışmasından prömiyer anına dek yoğun şekilde gerçekleşen prova çalışmalarını da öğrenmiş olduk söyleşimizde.


Oyunculuğunun yanı sıra özgün müzikleri de yapan Oğuz Kabakuşak'la metnin gerektirdiği sözün büyüsündeki ahengi ve zaman zaman oyunculardan rol çalan müziğin yerini konuştuk.


Hem Ankara Sanat Tiyatrosu ekibine, hem de oyunu izleyip söyleşimize katılan herkese teşekkürler.

2 görüntüleme

留言


bottom of page