top of page

"Disko Topu" - Lemur Company - Aralık Sahne

Bi’ Aralık Festivali kapsamında, Aralık Sahne'nin düzenlediği fuaye söyleşilerine katılmaya devam ettik. Dün akşam, Lemur Company ile "Disko Topu" oyunları üzerine sohbet edip soru-cevap yapma fırsatını yakaladık.


"Tokalaşmak istemediğiniz biri. Çevrenizi dikkatle taradığınızda bile gözlerinizin görmeyi atladığı biri. Rağmen biri. Muhtemelen boşluğa doğru yol alacak hikâyem çok kısa zamanda unutulup gidecektir."


Lemur Company, uzun bir süredir birçok başarılı tiyatro oyununun menajerliğini yürüten bir marka. Bu sezon, ilk defa yapım koltuğuna geçerek "Disko Topu" oyunları ile seyirci karşısına çıktılar. Hem Lemur Company'yi tanımak hem de ekibin neden bu oyunu sahneye koymak istediğini anlamak adına ilk sözü Ataberk Öğe'ye bıraktık. Kısaca ekibin nasıl bir araya geldiğini anlattı bize. Ayrıca oyuncu Nihan Doğa'nın metne olan hayranlığı ve bu oyunda yer alma isteği hakkında da konuştu.


Nihan Doğa'nın metinle olan ilişkisinden yola çıkarak karakterine hazırlanma sürecine dair sorular yönelttik. Fuaye süresince, oyunculuğuna gelen tebriklerle birlikte, metni neden bu kadar çok sevdiğini, metnin ağırlığına rağmen neden bu kadar istekli olduğunu anlatması çok keyifliydi.


Oyunda dijital görsellerin önemli bir yeri vardı ve bu durum, mapping ve görsel tasarım konusunda akla gelen ilk isimlerden Onur Duru ile de konuşmamızı kaçınılmaz kıldı. Görsellerin oyun içine nasıl yedirildiğini seyircilere anlattı. Ataberk Öğe imzası taşıyan ışıklarla birlikte, görsel öğelerin uyumu birçok seyirciyi etkilemişti ve bu dijital kullanımının dengesi de fuaye sohbetinde konuşulmuş oldu.


Aslında fuaye boyunca hem seyirciler arasında hem de seyirci ve ekip arasında en çok konuşulan konu oyunun ritmi ve metindi. Oyunun ritmi, metin ve reji tercihleri konuşulurken tiyatronun konuşuldukça güzelleştiğini görmüş olduk. 70 dakikalık "Disko Topu" oyununun fuaye sohbeti 90 dakikadan fazla sürdü. Fuayenin bu kadar uzun sürmesi elbette oyunun konuşulmaya, tartışılmaya değer olduğunu gösteriyor bizlere. Seyircilerin eleştirilerini sunarken de, ekibin bu eleştirileri karşılarken de büyük keyif ve verim aldığı aşikar. Tiyatro üzerine beyin fırtınası yapmak ise Fuaye Ankara'nın amaçları arasında olduğu için ayrıca keyif vericiydi bizim için.


Nihan Doğa, Ataberk Öğe, Onur Duru ve tüm Lemur Company ekibine fuaye sohbetleri için teşekkür ediyoruz. Ayrıca fuaye sohbetine katılan ve tiyatro konuşmayı seven seyircilere de teşekkürler. Festival kapsamında bizimle bu güzel oyunları buluşturup fuayelerinde tartışma ortamı hazırladıkları için Aralık Sahne'ye ayrıca teşekkürler.

25 görüntüleme

댓글


bottom of page