top of page

"Döngü (Korkut Efsaneleri)" - Tiyatro Tempo - Aralık Sahne

1 Mart 2024 Cuma akşamı Aralık Sahne'de Tiyatro Tempo'nun "Döngü (Korkut Efsaneleri)" oyununu izledik ve oyun sonrasında Tempo ekibiyle hem oyunlarına hem de Ankara tiyatrosuna dair uzunca bir sohbet gerçekleştirdik.


"Bu oyun 12 Korkut efsanesinden üçünü temel alarak insanlığın yaşadığı duygulara odaklanmıştır. Bayındır Han'ın onuru ve cesareti, Kıpçak Melik'in alçaklığı ve ihaneti , Basat ve Banu Çiçek'in aşkı ve sadakatı...Savaslar, ayrılmalar, ölüm, özlem, mutluluk , kavuşma, ve yine yalnızlık....Tüm bunlar Korkut'un yorumuyla nasıl görünüyor? Kopuzun sesi bizi neden bu kadar çaresiz hissettiriyor? Bazı hikayeleri eski olmalarına rağmen neden unutamıyor ve bu kadar çok içimizde hissediyoruz? Bu oyunu izlerken belki de bu soruların cevaplarına biraz yaklaşabilirsiniz..."


1984 yılında Haluk Yüce ile birlikte sanat hayatına başlayan Tiyatro Tempo'nun bu yıl 40. yılı. Bu 40 yılda 6 Karagöz oyunu, 30 tane 3-9 yaş grubu oyunu, 6 gençlik oyunu, 5 yetişkin oyunu olmak üzere 47 farklı oyun sahnelemişler. Onlarca ülkede seyirci karşısına çıkan Tiyatro Tempo’nun oyunları yaş ve dil farkı gözetmeksizin herkesi kucaklamaya devam ediyor.


Dede Korkut Hikayeleri'ni neden sahneye taşıma ihtiyacı hissettiklerini sorduğumuzda ise uzunca bir sohbete başlamış olduk. Türk-Şaman-Asya tarihinin pek işlenmemesi, hatta derinliği olan bu geçmişin küçümsenmesi ekibi harekete geçirmiş ve ortak bir kararla, yönetmen Dina Jumabayeva'nın rejisiyle çalışmalara başlamışlar. "Sizi en çok neler zorladı bu oyunda?" sorumuzu ise "Kaynak eksikliği" şeklinde yanıtladı başta Marina ve Haluk Yüce olmak üzere tüm ekip.


Günümüzdeki kültürel tüketim alışkanlıklarına pek uymayan bir oyun olduğu için Döngü'yü uzun uzun konuşmak istedik. Klasik giriş-gelişme-sonuç yapısında olmaması, üç Dede Korkut hikâyesini sembolik dille anlatması alışılagelmiş seyirlerin dışında bırakıyordu oyunu. Ekip de zaten ciddiyetten uzak, kolay tüketime kapılmamak için tasarlamışlar Döngü'yü ve tabiri caizse inatla oynamaya devam ediyorlar.


Seyirci davranışları, yeni nesillerin kültür alışkanlığı, Marina ve Haluk Yüce hocalarımızın deneyimleri gibi daha birçok konu üzerine kendilerini dinledik fuayemizde. Yıllarını sahnelere vermiş Haluk Yüce ve Marina Yüce başta olmak üzere tüm Tiyatro Tempo ekibine teşekkür ederiz. Ayrıca yine ev sahipliği için Aralık Sahne'ye teşekkürler.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page