top of page

"Ceset" - Tiyatro Ciddibazlar - Yakîn Tiyatro

10 Şubat 2024 Cumartesi akşamı Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak Yakîn Tiyatro'daydık. Tiyatro Ciddibazlar'ın kara komedi oyunu Ceset'i izledik ve sonrasında da ekiple keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


"Ankara’nın göbeğinde, bir gece yarısı vaktinde Nejat’ın çıplak elleriyle öldüresiye dövdüğü Ceset, Cevdet’in tüm yaşamını ve anılarını tepetaklak eder. Çünkü bilmedikleri bir şey vardır; Ceset o gece bir değil, iki kişinin öldürüleceğine dair haber almıştır; ve ona asla yanlış haber gelmez."


Fuaye Ankara olarak Ciddibazlar'la ikinci fuayemiz oldu. Daha önce "Sabit Efendi Yahut Tuvalet Kâğıdının Bilinmeyen Tarihçesi" oyunlarına gidip kendileriyle taşıma ve söyleşi yapma fırsatı yakalamıştık. Bu sohbetimiz de Ciddibazlar'ın tiyatroya dair bakış açılarını ve hedeflerini konuşarak başladı. Birçok türden oyun çıkaran dinamik ekibin ciddiyetle olan ilişkisini dinlemek keyifliydi oldu bizim için. Dördüncü duvar kavramına başkaldırı niteliğindeki oyunlarıyla seyirciye yakın olmayı seven Ciddibazlar, aynı zamanda yeniliklere açık bir ekip olduğunu da belirtmiş oldular.


Sıradaki sorumuz metin seçimi ve oyunun ortaya çıkışına dairdi. Aslında ekip metni ilk okuduklarında pek ısınamamışlar fakat yönetmenleri Batuhan Yalçın'ın ısrarıyla ortaya sıra dışı etkileyicilikte bir iş çıkarmışlar. Yeni oyuncular için eğitici mahiyetinde olan "Ceset" aynı zamanda Ciddibazlar'ın sembolist işlerinden. İzleyen herkesin severek ayrıldığı Sabit Efendi ile çoğunluğu kucaklayan Ciddibazlar, Ceset'in de kendilerini farklı bir dokuda yansıttığını söylediler.


Ekibin kendi elinden çıkan kostüm ve özellikle de Ciddibazlar'la özdeşleşen dekorlar oyunun kesintisiz akışına nasıl hizmet ettiğini de konuştuk fuayemizde. Ayrıca sözlerin yoğun olduğu metinde alternatif olarak neler yapılacağı da seyircilerimiz tarafından aktarılıp ekiple birlikte üzerine tartışıldı.


Dinamik yapısıyla farklı işlerin altından kalkmayı başaran Ciddibazlar; Burçin Yalçın, Batuhan Yalçın, Elif Demir, Tutku Lâl Demirci, Furkan Ulu, Doğa Patır, Yağmur Yelkovan, Yağmur Demir, Anıl Çetinkaya ve geriye kalan tüm ekibe teşekkürler. Ayrıca birçok fuayemize ev sahipliği yapan, bizi her seferinde en güzel şekilde ağırlayan Yakîn Tiyatro'da çok teşekkür ederiz.

1 görüntüleme

Comentários


bottom of page