top of page

"Bir Tatlı Kaşığı Çamur" - Nushu Tiyatro - Aralık Sahne

Geçtiğimiz pazartesi Nushu Tiyatro'nun "Bir Tatlı Kaşığı Çamur" oyununu 3. Bi Aralık Festival kapsamında izleme şansımız oldu ve sonrasında ekiple birlikte oyunları üzerine soru-cevap gerçekleştirdik.


"Toplumsal cinsiyet üzerine yapılan akademik çalışmalar kapsamındaki röportajlar sonucunda kaleme alınan Bir Tatlı Kaşığı Çamur, tek bir kadının ağzından dökülenler gibi görünse de aslında bütün kadınların ortak hikayesi, dili, hissi, ifadesi..."


Oyuncular Bengisu İspir ve Cansu Canaslan bizlere öncelikle Nushu Tiyatro'yu anlattılar. Daha sonra ise öğrencilik zamanlarından bu yana uzanan ve hazırlık süreçleri neredeyse bir yıl süren oyunlarından bahsettiler.


Elif Candan'ın kaleminden çıkan metinle ilişkilerini uzun uzun dinledik kendilerinden. Metnin yapısına dair sorular üzerine, reji seçimleriyle metnin nasıl şekillendiğini de öğrenmiş olduk.


"Metnin de yardımıyla oyuncular, fiziksel tiyatro teknikleri ile performatif oyunculuk ve çağdaş dans olanaklarından faydalanarak, sözlerin ve bedenin hareket ve anlam olasılıklarını araştırıyor."


Pınar Akkuzu'nun yönetiminde olan oyundaki farklı makyaj ve kostümle birlikte beden dilinin aktarımlarını da fuayemizde konuştuk.


Bengisu İspir, Cansu Canaslan ve tüm Nushu Tiyatro ekibine teşekkür ederiz. Fuayemizde bulunan seyircilerle birlikte Aralık Sahne'ye de teşekkürler.

4 görüntüleme

Comments


bottom of page