top of page

Bir Mülazım Artist ''Afife Jale'' - in Oyuncuları - Aralık Sahne

10 Kasım 2023 akşamı Fuaye Ankara topluluğu olarak in Oyuncuları'nın davetiyle "Bir Mülazım Artist: Afife Jale" oyununu izledik ve sonrasında ekibiyle söyleşi gerçekleştirdik.


"1920’li yıllardan 2000’li yıllara gelirken, sahnede sadece bir Afife… Mülâzım sanatkârlıktan tiyatronun neferliğine... Kısacık ömrüne sığdırdığı zorluklar ve alkışlar arasında “ilk Türk müslüman kadın oyuncu” zaferini kazandırıyor Türk Tiyatrosuna. Yeniliğin ve dönüşümün öncüsü olmak, ödenecek bedelleri beraberinde getirirken, sahnede olmak için yaşayan bir kadın parlıyor karanlıkta."


Afife Jale'nin hayatından kesitler sunan oyuna dair birçok sorumuz oldu. Oyunu yazan ve oynayan Begüm Sarp'ın Afife ile olan ilişkisi ve metnin ortaya çıkış süreci konuştuğumuz ilk konuydu.


Afife'nin yaşadığı zulme rağmen tiyatro aşkını son anına kadar canlı tutması hem oyunun hem de Afife'nin en can alıcı noktasını oluşturuyor. "Peki zorluklar bitti mi?" sorusundan yola çıkarak günümüzün sahne engellemerinden de bahsetmiş olduk.


Tarihi bir kişiliği sahneye uyarlarken dikkat edilen metinsel ve teknik detayları "kaynak, dil, duruş" gibi başlıklarla birlikte konuşma fırsatı yakaladık.


Hem in Oyuncuları ekibine, hem Aralık Sahne'ye hem de oyunu izleyip söyleşimize katılan herkese teşekkürler.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page