top of page

"Bernarda" - Tiyatro Proje No2 - Aralık Sahne

8 Aralık 2023 akşamı, Fuaye Ankara seyirci topluluğu olarak Aralık Sahne'de "Bernarda" oyununun fuayesindeydik. ProjeNo2 ekibiyle tanışma imkanı yakaladık ve oyunun derinliği üzerine çok hoş bir sohbet gerçekleştirdik.


"Bernarda", Federico Garcia Lorca'nın ünlü eseri “Bernarda Alba'nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılmış tek kişilik yeni bir tiyatro metnidir.


Federico García Lorca'nın "Bernarda Alba'nın Evi" eserinden yola çıkarak ustalıkla tek kişilik bir oyun yaratan yazar Pelin Temur, ilk odak noktamız oldu. Yeniden yaratım sürecindeki motivasyon kaynağını merak etmiştik ve bu merakımızın altından otoriteye başkaldırı, Gezi Parkı, cinsiyetçi baskılara direniş ve umut çıktı. Pelin Temur başta olmak üzere tüm ekip ile bu önemli konuları konuşmak bizi çok mutlu etti. Oyunun altında yatan dertleri, dirençleri ve güçleri anlamak, zaten sevdiğimiz bir oyun olan "Bernarda" ile aramızdaki bağı daha da kuvvetlendirmiş oldu.


Özge Arslan'ın çarpıcı performansında ise konuşulması gereken ses kullanımı, beden kullanımı, danslar gibi etkileyiciliğini perçinleyen birçok konu başlığı vardı ve hepsine sorularımızla değinmeye çalıştık. Kısaca oyunculuk kariyeriyle birlikte oyundaki kendi imzasını da taşıyan özgün müziklerin "Bernarda" için anlamını dinlemiş olduk.


Oyunun yönetmeni Can Ali Çalışandemir de aramızdaydı ve kendisiyle daha çok "Bernarda"nın, Lorca'nın, hatta otoriteye başkaldıran daha birçok ismin toplumsal düzlemdeki önemi üzerine tartıştık. Oyundaki ince nüanslardan yola çıkarak baskıcı düzenlerin kokuşmuş yaptırımlarından ve hatta bu baskılarla mizahın ilişkisinden bahsettik. Bu bahsedişlerimiz sırasında Gezi Parkı da odak noktamız oldu.


Bu güzel ekibin nasıl bir araya geldiğini, nasıl böyle başarılı bir iş çıkardığını Onur Duru sayesinde öğrendik. ProjeNo2'yi fuayemizin başında da sonunda da kendisinden dinlemiş olduk kısacası. Umarız başka başka, böylesine etkileyici projelerle kendilerini izleme şansı bulabiliriz. Ayrıca, ekip üyeleri olarak Aralık Sahne'nin değerinden de öneminden de bolca bahsedildiğini buraya not düşmüş olalım.


Pelin Temur, Özge Arslan, Can Ali Çalışandemir ve R.Onur Duru ve tüm Proje No2 ekibine hem keyifli hem de anlamlı sohbetleri için çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Aralık Sahne'ye de ev sahipliği yapıp festivallerinde değerli ekipleri bizlerle tanıştırdıkları için teşekkür ederiz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page