top of page

"Çürüme." - Yakîn Tiyatro

12 Ekim 2023 akşamı Fuaye Ankara topluluğu olarak Yakîn Tiyatro'nun davetiyle "Çürüme." oyununu izleyip sonrasında da ekiple verimli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sohbetimize Yakîn Tiyatro ekibini ve yapısını konuşarak başladık. Meslek sonrası olan bu ekibin 52 kişiden oluştuğunu öğrendik. Bu bizim için şaşırtıcıydı çünkü bu kadar kalabalığa rağmen çalışma disiplinlerinin oldukça oturmuş olduğunu biliyoruz Yakîn Tiyatro'nun. Öncü Alper Yakîn Tiyatro ekibini anlatırken dikkat ettikleri hassas noktalardan bahsetti ve ekip içindeki farklılıklardan nasıl yararlandıklarını anlattı.


Daha sonra ise yine Öcü Alper'den oyunun çıkış noktası olan rumen filozof Emil Cioran'ın önemini dinledik. Cioran'ı yazar ve yönetmen Öncü Alper'den dinlemek oyunu kavramak adına seyircilere çok yardımcı oldu. Karamsar düşünürün kendisindeki etkisini anlattı ve tam bu noktada da konuyu oyunculara çektik. Çünkü oyunun ortaya çıkış süreci ilgi çekiciydi.


Üç oyuncu Alev ABAYDIN, Merve ARSLAN ve Umut ALPER yönetmenin kendilerine yazarın kitabını verip yalnız bıraktığını ve oyunun zamanla kendi içlerinden çıktığını söyledi. Sözsüz başlayan oyun fiziksel hareketlerle değişerek, evrilerek, üzerine yavaşça sözler giydirilerek açığa çıkmış. Ekip bizlere oldukça uzun süren hazırlık ve prova süreçlerinden bahsetti.


Yakîn Tiyatro "Çürüme." oyununu diğer oyunlarından farklı bir konuma yerleştiriyor. Diğer oyunlarından farklı olarak "Çürüme." az sözün, çok hareketin, aslında herkese hitap edemeyebilecek bir işin açığa çıktığı bir projeymiş. Ekip ayrıca farklı işler yapmayı, denemeyi çok sevdiğini de söyledi bizlere.


Ankara tiyatrosu için değerli olan, içerisinde dinamik bir şekilde tiyatro yapmak için vızır vızır çalışan ekibin bulunduğu Yakîn Tiyatro'ya davetleri için çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca söyleşimize katılımları için de Fuaye Ankara seyircilerine çok teşekkürler.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page