top of page
“Herkes Yolunda” - 17 Aralık Pazar 18.00 - Aralık Sahne
“Herkes Yolunda” - 17 Aralık Pazar 18.00 - Aralık Sahne

17 Ara Paz

|

Aralık Sahne

“Herkes Yolunda” - 17 Aralık Pazar 18.00 - Aralık Sahne

Fuaye Ankara topluluğu olarak 17 Aralık Pazar akşamı saat 18.00'de, Aralık Sahne'deki "Herkes Yolunda" oyununu izleyip hemen ardından da ekiple fuaye söyleşisi gerçekleştireceğiz. Oyun biletinizi Biletinial sitesi üzerinden alabilir ve oyundan sonraki söyleşimize katılabilirsiniz.

Saat ve Yer

17 Ara 2023 18:00 – 20:00

Aralık Sahne, Kavaklıdere, Esat Cd. No: 28/A, 06680 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Herkes Yolunda

Etkinlik Yaş Sınırı: 13+

Süre : 65 dk.

*Oyunun 1.30 dakikalık bölümünde fotosensitif epilepsiyi tetikleyebilecek ışık kaynağı kullanılmaktadır.

Herkes Yolunda, yakın çevresindeki insanların aksine “Gitme” yi henüz hiç deneyimlememiş genç bir kadının, gitmeye cesaret edişini anlatmaktadır. Karakter, seyirciyle birlikte önce odanın dışından sokağa, sokaktan ormana, denize ve en son bozkıra varan masalsı bir yolculuğa çıkmaktadır. Genç kadın, gitme ve değişme cesaretini kıran toplumsal düzene, ikili ilişkilere, aile yapısına ve büyükşehir yaşantısına karşı dürtüsel tepkiler vermek yerine, kendine özgü alaycı üslubuyla bunları sorgular ve tüm bu olgularla baş etme mücadelesi verir.

Herkes Yolunda, tiyatro, dans ve performans alanında çeşitli projelerde yer alan ve kendi projelerini de üreten sanatçının yazıp yönettiği ve aynı zamanda oynadığı ilk oyundur. Özgün ses tasarımının ve oyuncu bedeninin fiziksel sınırlarını araştırmaya yönelik düzenlenen hareketlerin merkezde olduğu bir hikâye anlatıcılığı biçimi kullanılarak oyunun masalsı dünyası kurulmaktadır. Oyuncunun, hareket ritmi, zaman, mekân ve seyirci ile kurduğu ilişki sahnede, karaktere özgü olan “oyunsu” tavrı yaratmaktadır. Karakterin; kent, sokak ve kadın-erkek ilişkilerine dair meseleleri ile kurduğu ilişki direkt, alaycı ve sorgulayıcı bir tavır üzerinden gerçekleşmektedir.

*Sanatçı, Sevgi Soysal’ın Tutkulu Perçem ve Tezer Özlü’nün Yeniden Akdeniz adlı öykülerinden ilham alarak yola çıkmıştır.

“Herkes gitti.

Gidenlerin dikenleri ile kalakaldım burada.

Şimdi kim çıkaracak bu dikenleri?

Bozkıra gideceğim. Annem bekliyor beni. O, çıkarır dikenlerimi.

Yetişmem lazım…

Yola çıkmam lazım…

Çok geç kaldım.”

“Şu an gündüz mü yoksa gece mi?

Tam bu an için ne diyorduk? Gecenin gündüze dönmeye yakın o anı…

Gece bile gündüze dönüyorken, neden kimse bana… Şşhh!

Sözcükler olmadan anlatmanın bir yolunu arıyorum. Tam şu an.

Düşüncemi izleyebiliyor musunuz?”

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page